W sieci darkweb pojawiła się oferta, która obiecuje śledzenie lokalizacji i przechwytywanie wiadomości SMS dla wskazanego numeru telefonu. Całość za jedyne 500 dolarów.

Oferta dostępna jest na stronie zkkc7e5rwvs4bpxm.onion oczywiście tylko dla używających sieci Tor. Wszystko wskazuje na to, że do śledzenia telefonów wykorzystuje protokół SS7 stosowany przez operatorów m.in. do zestawiania połączeń czy uwierzytelniania telefonów w sieci. Protokół ten pochodzi z lat 70-tych ubiegłego wieku a wtedy bezpieczeństwo nie stanowiło problemu a w szczególności było to jeszcze w czasach przed utworzeniem Internetu. O zagrożeniach związanych ze stosowaniem protokołu SS7 mówi się już od kilku lat. W zeszłym roku niemiecki specjalista od spraw bezpieczeństwa omówił szeroko ten problem na konferencji GeekFest w Berlinie. Zapis jego prezentacji jest dostępny na YouTube.

W świetle oferty w darknecie należy uważać jakie dane przesyła się SMSami. Poufne dane na temat działalności przedsiębiorstwa, hasła, szczegóły umów mogą wpaść w niepowołane ręce osoby, która wyłoży te 500USD aby uzyskać do nich dostęp.

Aby uchronić się przed tego typu śledzeniem rekomendowane jest stosowanie komunikatorów na bazie internetu. Preferowanym przez nas jest SIGNAL, który umożliwia szyfrowanie wiadomości i rozmów głosowych. Według aktualnej wiedzy Signal zapewnia również ochronę przed śledzeniem ze strony agencji rządowych a więc stanowi sposób prawdziwie poufnej komunikacji. Dostawcą oprogramowania jest Open Whisper Systems a aplikacja jest dostępna na systemy iOS i Android.

Alternatywą jest WhatsApp, który również zapewnia szyfrowanie wiadomości ale jest mniej bezpieczny od Signala. Porównanie tych dwóch komunikatorów znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *