W wielu przypadkach programy, które chcielibyśmy aby się automatycznie uruchamiały przy starcie systemu Windows nie posiadają możliwości takiej automatycznej instalacji. Dotyczy to na przykład specjalnych programów antywirusowych dostarczanych przez niezależnych programistów. Jak zatem zainstalować plik exe aby startował razem z systemem?

Automatyczne uruchamianie przy logowaniu

Dla Windows skrót do takiego pliku exe należy zapisać w folderze Autostart.

W Windows 7 folder najłatwiej znaleźć klikając przycisk START, dalej WSZYSTKIE PROGRAMY a następnie wyszukać folder AUTOSTART. Prawym klawiszem myszki otwieramy menu i wybieramy Eksploruj. Do otwartego okna zapisujemy skrót do naszego pliku EXE.

Alternatywnie w Windows 7 można kliknąć na START i w polu „Wyszukaj programy i pliki” wpisać: shell:startup

W Windows 8 i 10 aby otworzyć folder AUTOSTART należy kliknąć prawym klawiszem na START a następnie wskazać uruchom i wpisać: shell:startup

Aby dodać aplikację, która uruchomi się automatycznie dla każdego użytkownika należy wpisać: shell:common startup

Automatyczne uruchamianie wraz z uruchomieniem systemu

Drugą metodą jest dodanie zadania do harmonogramu zadań. Znajduje się tam opcja uruchomienia programu przy starcie systemu. Podstawową różnicą w porównaniu z folderem Autostart jest to, że aplikacja może się uruchomić nawet jeśli żaden użytkownik się nie zaloguje. Zatem jest to metoda wskazana szczególnie w przypadku serwerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *